Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określane popularnie Schroniskiem „Na Paluchu”, odnotowuje kolejne sukcesy.

Warszawski Dzień Zwierząt (fot. pras.)Warszawski Dzień Zwierząt (fot. pras.)

Bez wątpienia, największym z nich jest spadek liczby psów, które tam przebywają.

– Schronisko „Na Paluchu” powoli przyzwyczaja nas do swoich sukcesów – żartobliwie podsumowuje Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Kolejne wydawnictwa, prowadzone z rozmachem akcje promocyjne, a także systematyczna poprawa infrastruktury jednostki stały się jej znakami rozpoznawczymi. To właśnie m.in. z tego powodu nasze schronisko staje się wzorem dla innych tego typu placówek w Polsce.

– Naszego sukcesu nie można wyrazić żadnymi liczbami. Nasz sukces to szczęśliwe czworonogi, które niekiedy po latach spędzonych w naszej placówce odnajdują nowe domy – mówi Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie i dodaje – Warszawiacy w minionym roku ponownie dali wyraz temu, że są naprawdę wrażliwi na los zwierząt. To dla nas bardzo cenne. Pokazuje, że nasza praca włożona w promocję adopcji oraz edukację daje oczekiwane rezultaty. Mamy nadzieję, że rozpoczynający się rok będzie dla nas równie pomyślny.

Zwierząt w schronisku coraz mniej

W ciągu ostatnich sześciu lat liczba zwierząt przebywających w Schronisku „Na Paluchu” spadła o blisko 70%. 31 października 2010 roku w placówce przebywało 2299 zwierząt, dziś jest ich tam 751.

– Ostatnie kilka lat „Na Paluchu” to niemal rewolucyjne zmiany. Nie byłoby to jednak możliwe bez ludzi, którzy tworzą schronisko. Wszystkie odnoszone przez „Paluch” sukcesy są miarą ich pracy, zaangażowania, ale także niemałej pomysłowości, którą możemy obserwować m.in. podczas kolejnych akcji promujących adopcje – podsumowuje Aleksandra Gajewska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady m.st. Warszawy.

2017 rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę adopcji. Dlatego też w schronisku w sylwestrową noc, 31 grudnia 2017 r., przebywało zaledwie 696 psów i 55 kotów. Oznacza to, że w ciągu minionych dwunastu miesięcy liczba zwierząt przebywających w jednostce ponownie zmniejszyła się. Tego samego dnia, rok wcześniej, „Na Paluchu” przebywało 779 psów i 36 kotów. Dwa lata wcześniej było to już 938 psów i 35 kotów.

W ciągu roku w schronisku pojawiło się jednak znacznie więcej zwierząt. W 2017 r. do placówki trafiło 2531 i 1411 kotów. Oznacza to, że w jednostce pojawiło się o 42 psów więcej niż przed rokiem (2489 psów w 2016 r.), a o 87 więcej w porównaniu ze stanem sprzed dwóch lat (2444 w 2015 r.). Schronisko „Na Paluchu” zaopiekowało się również większą liczbą kotów. W porównaniu z 2016 r. było ich o 122, a z 2015 r. o 289 więcej.

Dzięki akcji elektronicznego znakowania zwierząt schronisko jest często jedynie przystankiem w drodze do domu. W 2017 r. aż 1007 psów i 165 kotów szybko zostało odnalezionych przez swoich właścicieli. W 2016 r. do starych właścicieli powróciły 1003 psy i 143 koty, a w 2015 r. było to 958 psów i 122 koty.
Do zupełnie nowych domów trafiło 1530 psów i 1096 kotów.

Należy również zauważyć, że od września 2017 r. warszawskie schronisko przyjmuje również bezdomne zwierzęta z miasta i gminy Piaseczno. Mimo to liczba czworonogów przebywających w placówce wciąż spada.

Każde adoptowane zwierzę, które opuszcza bramy schroniska, z dokumentacją medyczną z pobytu „Na Paluchu”. Dodatkowo dla psów wydawana jest obroża przeciw pasożytom, adresatka zawierająca numer telefonu właściciela, a od grudnia również „Poradnik po adopcji” – wydany przez jednostkę. Adoptujący przez trzy miesiące mogą liczyć na konsultacje behawiorysty, a także na stałe wsparcie wolontariuszy.

Przybywa wolontariuszy

Stale rośnie grono wolontariusz współpracujących ze schroniskiem. Od listopada 2016 r. do grudnia 2017 r. ich liczba wzrosła z 240 do 270 osób. Wszyscy wspierają schronisko regularnie, długofalowo zajmując się zwierzętami, a także szukając im nowych domów. Oprócz nich schronisko wspiera także szereg osób, które nie mogą zadeklarować regularnych wizyt. W minionym roku zwiększyła się również liczba „fotowolontariuszy”, którzy za darmo wykonują zdjęcia podopiecznym schroniska.

„Paluch” uruchomił również pilotażowo program wolontariatu wirtualnego „Ambasador Palucha”. Działania te – przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych – mają na celu zapoznanie dzieci i młodzieży z problemem bezdomności zwierząt, a także ich zaangażowanie w pomoc w szukaniu nowych domów dla czworonogów przebywających w jednostce. Dzięki temu warszawscy uczniowie poznają procesy świadomej adopcji i opieki nad zwierzętami. Wkrótce program może zostać rozszerzony o pracowników firm i przedsiębiorstw. Ci ostatni aktywnie włączają się również w realizację programów wolontariatu pracowniczego.

Działania promocyjne

Przez cały 2017 rok prowadzona była trzecia edycja akcji „Adoptuj warszawiaka – Poznaj VIPsiaka”. W ramach prowadzonej kampanii podopieczni „Palucha” wraz z wolontariuszami pojawiali się w charakterystycznych miejscach stolicy. W 2017 czworonogi ze schroniska obecne były m.in. na Dog Day w Soho Factory, Dniach Transportu Publicznego czy szóstej i siódmej edycji Biegów Wegańskich. Odwiedzili także Muzeum Neonów i Fabryczne Atelier.

W maju, w parku Agrykola, po raz drugi odbył się Warszawski Dzień Zwierząt. Oprócz zwierząt ze schroniska, które było organizatorem, w wydarzeniu udział wzięły również Lasy Miejskie-Warszawa, ekopatrol Straży Miejskiej m.st. Warszawy i Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie. Festyn miał charakter edukacyjny i rozrywkowy, dlatego oprócz pokazów na scenie odbywały się spotkania z behawiorystami, lekarzami weterynarii, a także podróżnikami i oczywiście wolontariuszami ze schroniska.

9 września, we współpracy z federacją kickboxingu DSF Kickboxing Challenge, schronisko zorganizowało piknik charytatywny „Podaj łapę, człowieku”. W wydarzeniu udział wzięło wielu znanych sportowców ze świata sztuk walki m.in. Ewa Piątkowska – mistrzyni świata w boksie, Dorota Godzina – wielokrotna mistrzyni świata w kickboxingu czy Marcin Różalski – mistrz KSW. W czasie wydarzenia zbierano dary rzeczowe dla schroniska.

Miesiąc później w placówce po raz drugi odbył się dzień otwarty. W czasie trwania wydarzeni można było obejrzeć miejsca na co dzień niedostępne dla gości „Palucha”. W tym dniu w schronisku prowadzone były również warsztaty edukacyjne dla dzieci i dorosłych, dyżury adopcyjne, a goście mogli własnoręcznie wykonać zabawki dla kotów.

Podczas wszystkich wydarzeń osobom zainteresowanym działalnością schroniska rozdawano publikacje dotyczące wolontariatu i adopcji. Nie zabrakło również gier „Piesku, szukaj domu”. Pod koniec roku schronisko wydało również kalendarz, który można otrzymać w podziękowaniu za darowiznę 15 zł na rzecz jednostki.

Edukacja od najmłodszych lat

Schronisko stale organizuje również spotkania z dziećmi Podczas lekcji „Na Paluchu” poruszane są zagadnienia związane m.in. z działaniem schroniska, sposobami postępowania wobec zwierząt czy zasadami zachowania, gdy zwierzę się zgubi.

Schronisko nawiązało również współpracę ze studentami kilku uczelni, umożliwiając im odbycie wolontariatu studenckiego. Szczególnie aktywna była grupa PSYjaciele z Uniwersytetu Warszawskiego, która m.in. nakręciła film promujący adopcje.

W grudniu wydany został „Poradnik po adopcji”. Książeczka (jest też wersja elektroniczna) powstała dzięki współpracy pracowników i wolontariuszy z „Palucha”. W  publikacji zostały poruszone najważniejsze zagadnienia dotyczące opieki nad psem. Adoptujący będzie mógł dowiedzieć się m.in. jak powinny wyglądać pierwsze dni zwierzaka w nowym domu, jak uczyć psa czystości, spokojnego zostawania samemu w mieszkaniu, przychodzenia na zawołanie, grzecznego chodzenia na smyczy czy mijania się z innymi psami. Wkrótce pojawi się „kocia” edycja poradnika.

Prace modernizacyjne

Schronisko jest również stale modernizowane. W minionym roku oprócz kolejnych remontów boksów dla zwierząt, modernizacji dróg wewnętrznych schroniska, zmieniło się również otoczenie jednostki. W maju zaprezentowano nowy mini park, który został urządzony na dotychczas niezagospodarowanym terenie sąsiadującym z jednostką. Na nowym terenie zieleni wytyczone zostały alejki wysypane żwirem, a wszędzie dookoła wysiana została trawa. Ustawiono również ławeczki, na których odwiedzający mogą odpocząć w towarzystwie zwierząt – być może podczas pierwszego spaceru z przyszłym, czworonożnym członkiem rodziny.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, określone popularnie, jako Schronisko „Na Paluchu”, jest jednostką budżetową m.st. Warszawy. Placówka funkcjonuje na terenie blisko 2,5 ha, który został podzielony na trzy części. W pierwszej z nich znajdują się pawilony dla psów, kociarnia z kocim szpitalem, zaplecze magazynowo-techniczne, budynek administracji, szpital ogólny i zakaźny. W sektorze drugim zlokalizowana jest geriatria oraz rezerwowe boksy dla psów. W trzecim sektorze znajdują się zespoły boksów dla zwierząt, które przez cały rok mogą przebywać w warunkach zewnętrznych, a także wybiegi spacerowe wykorzystywane do zabawy, socjalizacji i swobodnego biegania.
(UMW)

Dodaj komentarz z facebooka:

Zostaw komentarz

0
warunkami regulaminu.
  • Artykuł nie został jeszcze skomentowany!